Vince McMahon v létě loňského roku odešel z WWE po převalení jeho sexuálního skandálu, ale včera oznámil, že se chce vrátit na pozici předsedy WWE, aby pomohl v jednáních o nových televizních smlouvách a prodeji společnosti.
Poměrně zajímavou reakci na jednání Vince McMahona zveřejnil WWE Hall of Famer Eric Bischoff, který má pro Vince novou přezdívku – „McMahoniavellen”.
McMahoniavellen. You heard it here first. #StrictlyBusiness
— Eric Bischoff (@EBischoff) January 5, 2023
Zatímco tisková zpráva naznačuje, že Vince McMahon nemá v úmyslu zasahovat do každodenního fungování společnosti a kreativního směřování, tak zpráva, kterou zveřejnil Wall Street Journal, naznačuje něco jiného.
Vince se totiž podle WSJ chová tak, že drží svou vlastní společnost jako rukojmí.
V prosinci / decembri loňského roku totiž informoval představenstvo společnosti o svém záměru vrátit se do funkce předsedy. Jeho návrh byl však zamítnut s tím, že by to nebylo v nejlepším zájmu akcionářů.
Jelikož je však Vince McMahon stále většinovým akcionářem, tak představestvu po odmítnutí jeho žádosti oznámil, že nepodpoří žádnou dohodu o nových televizních právech a ani prodeji společnosti. Jinými slovy bude blokovat všechna důležitá rozhodnutí, nebude-li dosazen zpět na funkci předsedy WWE.
Je tedy přezdívka McMahoniavellen, kterou dostal od Erica Bischoffa vhodná?
Machiavelismus je souhrn názorů N. Machiavelliho, politická zásada, která hovoří o politickém boji ve jménu tzv. Machiavelismu. vyššího cíle (musí vést k zajištění většího blaha a štěstí ve prospěch společnosti) s použitím jakýchkoli prostředků včetně násilí bez ohledu na jakékoli morální principy.
Machiavellismus je považován za označení pragmatického a cynického jednání v politice. Jako machiavelista se označuje ten, kdo uznává, že účel světí prostředky, a je ochoten dopouštět se morálně pochybného jednání ve snaze dosáhnout obecně prospěšného cíle.
Přestože Machiavelli uznával pouze svět reálný, plný vrtošivé lidské povahy, jeho cíle byly vždy morálně odůvodnitelné – fungující silný stát. Základem Machiavelliho názoru je fakt, že politika se odehrává v reálném světě a ne ve světě morálním.
Machiavelismus je také chápán jako osobnostní rys na základě charakteristik nastíněných v Machiavelliho díle Vladař.
Tento osobnostní rys charakterizují 4 vlastnosti:
• relativně nízká míra afektivity v rámci mezilidských vztahů
• nízká míra vztahu ke konvenčním morálním hodnotám (morálce)
• realismus
• nízká míra vztahu k ideologii (ideologiím)